iki yılda bitireceklerdi, 7 yıl geçti baraj yok

Kırankışla Barajı tamamlanırsa bölgedeki 31 bin dekar arazi sulanacak ve Sungurlu ilçesine de yılda 6.3 milyon metreküp su verilebilecek. Barajın yapımı için arazileri istimlak edilen köylülerden bazıları hala paralarını alamadı.

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız, barajın yapılacağı bölgede Kırankışla Köyü Muhtarı Saffet Avşar, CHP Sungurlu İlçe Başkanı Ali Erayhan ve köylülerle birlikte incelemelerde bulundu. Tahtasız, barajın ekonomiye yıllık 22 milyon lira katkısı olacağını ve 1.5 yılda kendini amorti etmesinin beklendiğini belirterek şunları söyledi:

SADECE 2 KEPÇE

Verilen sözlerin hiçbiri tutulmayınca arazileri istimlak edilen köylüler de 7 yıldır mağduriyet yaşıyor. Bazı köylüler istimlak paralarını dahi alamadı. Barajın ne zaman bitirileceği, tarım arazilerinin hangi tarihte suyla buluşacağı ve Sungurlu halkının içme suyu probleminin ne zaman çözüleceği konusunda artık net bilgiler verilmeli. Barajın yapımı için 2017 yılında protokol imzalandı ve 2 yıl içinde bitirileceği açıklandı, aradan 7 yıl geçti. 10 bin dönüm arazi üzerine kurulacak olan Sungurlu Kırankışla Barajı’nda halen sadece 2 kepçe ile çalışma yürütülüyor. Köylü bitmeyen baraj çalışmaları nedeniyle arazilerini de ekemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir