Deri kralının veliahdından ‘dolandırıldım’ şikâyeti: Yüksek kâr payı vaadi ile para vermiş!

200 milyon sermayeli Poleks Kimya AŞ, 16 milyon sermayeli Gezderi AŞ ile 100 bin TL sermayeli Grandx Dış Ticaret şirketlerinin yönetim kurulu üyesi Enes Özalp, dikkat çeken bir suç duyurusunda bulundu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Enes Özalp adına yapılan şikâyette, şüpheli konumda ise 42 yaşındaki E. B. ile eski sanayici babası O. B. (72) yer alıyor.

Soruşturma dosyası, taraflar arasında yoğun bir para trafiğinin olduğunu gösteriyor. Anılan süreçte para transferleri sıklıkla elden yaptı. Dosyaya göre Özalp, ‘ticarette’ değerlendirip kendisine de kâr payı vermesi için birçok kez O. B.’ye para verdi. Para teslimleri sıklıkla, Özalp’in şoförü İ. K. aracılığı ile yapıldı.

ARALIK 2020’DE BAŞLADILAR
Edinilen bilgilere göre taraflar arasındaki bu ilişki Aralık 2020’de başladı ve 6 ay kadar öncesine da sürdü. E. O., Özalp’den aldığı her para için aylık yüzde 5 veya yüzde 7 gibi kâr payı ödeme vaatlerinde bulundu. Söz konusu vaatlerin çoğu zaman imza altına da alındı.


Enes Özalp’in de ikinci kuşaktan temsilcisi olduğu Gezder, sektörünün dev firmalarından biri.

100 BİN DOLARA 2 AYDA 14 BİN DOLAR!
Örneğin, el yazısı ile kaleme alındığı anlaşılan bir evrakta taraflar 8 Şubat 2022’de, Özalp’in verdiği 100 bin dolara, 12 Nisan 2022 günü 14 bin dolar kâr payı ödenmesi konusunda mutabık kaldı. Bir başka deyişle Özalp, 100 bin dolara 2 ay içinde 14 bin dolar kazanç elde etme beklentisindeydi.

ÇEKLER KARŞILIKSIZ ÇIKTI
Savcılık başvurusunda E. O. ile bu kişinin babasına ‘dolandırıcılık’ suçlamasında bulunuldu. Başvuruda, E. O.’nun, Özalp’den aldığı paralar ile gayrimenkul satın aldığı öne sürüldü. Başvuruda, E. O.’nun, Özalp’ten aldığı paralara karşılık 100 bin dolarlık çek ile 200 bin Euro’luk senet verildiği, ancak günü geçen iki çekin karşılıksız çıktığı kaydedildi.


Enes Özalp, 100 bin dolar 200 bin Euro alacaklı olduğu iddiasında.

ESKİ FUTBOLCU TANIK OLARAK GÖSTERİLDİ
Savcılık başvurusunda, taraflar arasındaki para alışverişine eski futbolcu Serdar Özbayraktar’ın da bildiği belirtilerek bu kişinin de tanık olarak dinlenmesi talep edildi.

‘YUNANİSTAN’DAN PAMUK GELMEDİ’
Hakkında suç duyurusunda bulunulan E. O. ise Halktv.com.tr’nin soruları üzerine “Enes Özalp’i 30 yıldır tanıyorum. Ben pamuk ticareti yapıyorum. Şirketim de var. Aldığım paraları, yurtdışından aldığım pamuk ticaretinden kullandım. Kâr paylarını da verdim. Ancak en son pamuk almak için gönderdiğim 200 bin Euro’ya karşılık mal gelmedi. Sorun da buradan doğdu. Kimseyi dolandırmış değilim. Ben bu kişiden 400 bin dolar aldım. Bugüne kadar da 300 bin dolar ödemişim. Ancak, ödediğim paranın tamamına kâr payı olarak sayıyor. Ve bana, baskı kurarak çek ve senet imzalattı” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir